Szkoła letnia Machiny Myśli
Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,
zwracamy się do Was z propozycją wspólnego spędzenia kilku wakacyjnych dni. Postanowiliśmy zorganizować szkołę letnią, której celem będzie wprowadzenie do problematyki filozofii współczesnej. Odbędzie się ona w dniach 29 lipca – 2 sierpnia, w pięknej, otoczonej lasami i jeziorami Iławie (woj. warmińsko-mazurskie). Planujemy dla was zarówno intensywny kurs teoretyczny, jak i nieco aktywności ruchowej oraz wypadów w teren.
– Program –
Z pewnością nie unikniemy przywoływania tych czy innych nazwisk, pragniemy jednak skupić się przede wszystkim na problemach, które napędzają współczesną filozofię. Chcemy Wam pomóc zrozumieć specyfikę myśli współczesnej, wyjaśnić jej nagminną wręcz kontrintuicyjność, powody, dla których przywiązuje tak ogromną wagę właśnie do tych, a nie innych kwestii, a wreszcie podjąć wspólne z Wami wysiłek twórczego zmierzenia się z niektórymi z omawianych problemów. Planujemy dla Was w sumie 16 spotkań (każde po 1,5h) mających formę wykładów, seminariów oraz warsztatów. Ich efektem końcowym ma być przygotowanie uczestników szkoły letniej do samodzielnej lektury współczesnych tekstów filozoficznych.
Wstępna wersja harmonogramu dostępna TUTAJ.
Ponadto stawiamy mocny akcent na integrację i korzystanie z okolicznych atrakcji. Po zajęciach odpoczniemy na plaży, jeden z dni poświęcimy na przemarsz leśnym szlakiem turystycznym (oczywiście z postojami na seminaria!), a chętnych zabierzemy na spływ kajakowy po najdłuższym w Polsce jeziorze – Jeziorku. Na wypadek niepogody będziemy mieli ze sobą zestaw świetnych planszówek (mamy Talizman, Horror w Arkham i kilka innych tytułów ;)).
– Zapisy –
Liczba miejsc: 20 (zastrzegamy sobie możliwość odwołania szkoły przy zbyt małej liczbie uczestników).
Ograniczenie wiekowe: pełnoletniość.
Koszt udziału: 580 zł (5 dni pobytu + 5 x całodzienne wyżywienie + wynajem sali konferencyjnej + ubezpieczenie + program). Uwaga: w powyższej kwocie nie mieści się cena spływu kajakowego.
Zakwaterowanie: Ośrodek Wypoczynkowy „Leśna”. (Zameldowanie 29 lipca, wymeldowanie 3 sierpnia).
Metoda rekrutacji: list motywacyjny (prosimy Was o dołączenie do zgłoszenia krótkiego listu motywacyjnego zawierającego informacje o Waszym wykształceniu, stopniu zaawansowania w filozofii, zainteresowaniach naukowych oraz o tym, dlaczego postanowiliście wziąć udział w szkole letniej). Od uczestników będziemy wymagali również zapoznania się, przed przyjazdem, z niewielką ilością tekstów.
Zapisy przyjmujemy do 14 maja lub do momentu wyczerpania się miejsc.
Ostateczna rezerwacja będzie wymagała wpłaty kaucji w wysokości 200 zł.
Swoje zgłoszenia przesyłajcie na adres: machinamysli@gmail.com.
I nie zapomnijcie zabrać strojów kąpielowych!
– Prowadzący –
Jakub Dadlez – doktorant w Zakładzie Historii Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się filozofią współczesną, zwłaszcza dekonstrukcją, poststrukturalizmem i hermeneutyką, oraz myślą wczesnonowożytną. W rozprawie doktorskiej zajmie się możliwością antydogmatyzmu w XVI wieku, w szczególności na przykładzie Michela de Montaigne, oraz współczesną recepcją nowożytności.
Magdalena Gawin – absolwentka Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, doktoryzowała się z zakresu filozofii polityki, podejmując problem praw człowieka we współczesnych debatach politycznych. Uczy w 17 LOS, MOS „SOS”, SCEK i współorganizuje Olimpiadę Filozoficzną. Interesuje się problemem biopolityki i demokracji oraz sztuką, w tym głównie muzyką eksperymentalną i freejazzem.
Jędrzej Maliński – doktorant w Zakładzie Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Do jego zainteresowań badawczych należy nieanalityczna filozofia techniki, posthumanizm, filozofia społeczna oraz ontologia. W rozprawie doktorskiej ma zamiar podjąć temat możliwych odpowiedzi współczesnej filozofii na postawione przez Hedieggera „Pytanie o technikę”.
Bartosz Mroczkowski – doktorant w Zakładzie Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół poststrukturalizmu i zagadnienia stawania się, życia w ogóle (zoe), posthumanizmu, transhumanizmu, nowego materializmu, estetyki egzystencji, anty-psychiatrii i szeroko rozumianej cielesności oraz eksperymentów z nią związanych. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą konceptualizacjom i praktykom ciała w perspektywie posthumanizmu i nowego materializmu.
Cezary Rudnicki – doktorant w Zakładzie Historii Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Warszawskiego. Do jego zainteresowań badawczych należą ontologia, etyka i filozofia społeczna. Najczęściej sięga po teksty Abramowskiego, Deleuze’a (przede wszystkim te pisane wspólnie z Guattarim), Foucaulta, Heideggera i Nietzschego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą etycznym koncepcjom Deleuze’a oraz Foucaulta.
Tomasz Wiśniewski – doktorant w Zakładzie Metodologii Historii i Historii Historiografii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Interesuje się m.in. teorią historii, filozofią polityczną, posthumanizmem oraz postsekularyzmem. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą historii postsekularnej i relacji pomiędzy nauką, polityką i religią.
Mam problem z wysłaniem do Państwa mejla ze zgłoszeniem chęci uczestnictwa w szkole letniej w Iławie.
Katarzyna Matuszewska
Pani Katarzyno,
jeden z naszych redaktorów napisał do Pani z prywatnego adresu. Proszę się z nim skontaktować lub opisać tutaj, na czym polega problem z wysłaniem zgłoszenia.