„Myśl nomadyczna” – nagrania z seminarium

Seminarium Deleuze

Ze względu na ogromne zainteresowanie jakim cieszy się seminarium poświęcone myśli Deleuze’a i Guattariego postanowiliśmy udostępnić wszystkim tym, dla których nie starczyło miejsc lub mieszkają poza Warszawą, nagrania audio z naszych spotkań. (Są one możliwe dzięki uprzejmości jednego z uczestników, który udostępnił nam profesjonalny dyktafon – pragniemy mu z tego miejsca gorąco podziękować!)

Przypominamy, że pierwsze spotkanie [kliknij tutaj by odsłuchać] było poświęcone analizie rozdziału „Obraz myśli” pochodzącemu z Różnicy i powtórzenia Deleuze’a.

Natomiast na spotkaniu numer dwa [do odsłuchania tutaj] omawialiśmy artykuł Deleuze’a zatytułowany Po czym rozpoznać strukturalizm? Same zajęcia rozpoczęły się jednak od nawiązania do poprzednich: krytyka dogmatycznego obrazu myśli odniesiona została do dwóch pól problemowych – etyki oraz nauk ścisłych. W związku z tą drugą kwestią uczestnicy seminarium zostali poproszeni o wcześniejsze zapoznanie się z dodatkowymi materiałami, które polecamy i Państwa uwadze:

Pod koniec spotkania pojawiły się ponadto dwa, proste schematy, które odtwarzamy poniżej.

seria polityki, faktów, życia
———————————————————–
stan wyjątkowy jako element paradoksalny
———————————————————–
seria prawa, norm, zasad, reguł

Szkic 1. Przykład agambenowski

***

elementy fragmentaryczne –> spatium (serie) –> nomadyczny podmiot

Szkic 2. Fundamentalny dla Deleuziańskiego myślenia układ konceptów

***

Już za dwa tygodnie, na naszej chmurze na SoundCloudzie powinno pojawić się nagranie z kolejnego spotkania, na którym będziemy omawiali serię 6, 8 i 9 z Logiki sensu Deleuze’a oraz rozdział „Sposoby dobrego tresowania” z Nadzorować i karać Foucaulta.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *