Kurier Filozoficzny Machiny Myśli, odc. 1

Drodzy Machinowicze, Drogie Machinowiczki!

W pierwszej odsłonie machinowego Kuriera prezentujemy wywiad z Mateuszem Falkowskim dotyczący wydanego w kwietniu przez fundację Mammal „Nowego słownika komunałów”.

Machina Myśli ciągle się rozwija. Pod koniec maja zorganizowaliśmy interdyscyplinarną konferencję poświęconą technice oraz patronowaliśmy ciekawym i ważnym dla rozwoju myślenia-w- świecie – w tym filozofii – wydarzeniom, m.in. Otwartemu Seminarium Filozoficzno-Psychiatrycznemu. Udało nam się także uzyskać numer ISSN, obecnie zaś jesteśmy w trakcie przenoszenia się z wordpressa na autonomiczną stronę internetową. W nadchodzącym roku akademickim mamy zamiar kontynuować inicjatywę seminariów domowych oraz organizację konferencji. Pomysły nadal się kształtują, więcej informacji zdradzimy wam już niebawem. Tymczasem postanowiliśmy urozmaicić wam nieco formę machinowego przekazu i obok publikowanych co tydzień tekstów będziemy co jakiś czas udostępniać także materiały audio do odsłuchu. Być może docelowo publikacje te przybiorą postać czegoś na kształt „radia”, póki co jednak naszą inicjatywę opatrzyliśmy roboczym określeniem „kurier”. Jest mi niezmiernie miło zaprezentować Wam dziś pierwszą jego odsłonę.

Kurier Filozoficzny Machiny Myśli to nie tylko przegląd książkowych nowości wydawniczych, lecz także portali internetowych poświęconych filozofii oraz wydarzeń filozoficznych, takich jak spotkania autorskie, wykłady, seminaria i wszelkiego rodzaju inicjatywy promujące filozofię. Będziecie w nim mogli posłuchać wywiadów z autorami, organizatorami, wydawcami i pracownikami naukowymi, którzy reprezentują różnorodne – także te nieakademickie – środowiska filozoficzne działające w Polsce. Udostępnimy wam także zapisy z prowadzonych przez nas seminariów domowych, debat i konferencji.

Głównym celem Machinowego Kuriera jest jednak zaprezentowanie wam filozofii nie jako skostniałą i ezoteryczną dziedzinę akademicką, lecz jako bardzo praktyczny sposób myślenia, który bezpośrednio odnosi się do aktualnych i ważnych problemów. Filozofia umożliwia bowiem spojrzenie na nie z mniej uprzedzonej i twórczej, choć na pierwszy rzut oka być może nieoczywistej perspektywy. Innymi słowy chcielibyśmy zaprezentować ją wam jako wciąż żywy i ważny element kultury.

Gorąco zapraszamy Was do wysłuchania pierwszej części Kuriera Filozoficznego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *