Odczyty ciała/odczyty ciałem

Odczyty ciała/odczyty ciałem

Centrum Amarant oraz Machina Myśli zapraszają na cykl seminaryjno-warsztatowy poświęcony zagadnieniu ciała. Zastanowimy się, w jaki sposób konceptualizacje ciała przekładają się na określone aktywności z nim związane. Następnie przyjrzymy się, jakie wiążą się z tym praktyki. Cykl ma na celu powiązanie teoretycznych rozważań nad ciałem z szeroko rozumianymi aktywnościami ciała, takimi jak: joga, taniec, sztuki walki itp.

Temat ciała i ucieleśnienia stał się wszechobecny. Każdego dnia podejmujemy najróżniejsze aktywności fizyczne, aby utrzymać dobre samopoczucie i kondycję. W mediach słyszymy, jak ważne jest zdrowe odżywianie w naszym życiu. Estetyzacja ciała, czyli praktyki mające na celu wpływanie na nasz zewnętrzny wygląd poprzez najróżniejsze kosmetyki i zabiegi, a skończywszy na chirurgi plastycznej, stała się czymś powszechnym i ogólnodostępnym. Ale czy to wszystko oznacza, że ciało naprawdę znalazło się w centrum naszej uwagi? Nasze ciało? Czy naprawdę mamy ciało? Czym jest ciało? Spróbujemy wspólnie dać odpowiedzi na te i inne pytania związane z powyższą tematyką.

-Forma-

Cykl składa się ze spotkań seminaryjnych i warsztatowych dotyczących tematyki ciała. Na spotkaniach teoretycznych będziemy prowadzić dyskusje w oparciu o wcześniej udostępnione materiały w postaci tekstów, filmów itp. Podczas warsztatów będziemy eksperymentować z ciałem poprzez wybrane praktyki ciała.

-Miejsce i czas-

Spotkania będą odbywały się w okresie kwiecień-maj 2016, w każdy czwartek od godziny 18:00 do 20:00 w Centrum Amarant przy ul. Słowackiego 19-21 w Poznaniu (www.centrum-amarant.pl). Spotkania seminaryjne będą miały miejsce w Izbie Tradycji, natomiast część warsztatowa zostanie przeprowadzona w Sali Warsztatowej.

-Bloki tematyczne-

1.KONCEPTUALIZACJE CIAŁA: CZYM JEST CIAŁO? CO ROBI CIAŁO?

Przykładowe lektury:

– Elizabeth Grosz, Volatile Bodies. Toward a Corporeal Feminism

– Gilles Deleuze, Spinoza. Filozofia praktyczna

– Maurice Merleau-Ponty, Fenomenologia percepcji

2.TECHNIKI SIEBIE I SOMAESTETYKA: UCZYNIĆ Z ŻYCIA DZIEŁO SZTUKI

Przykładowe lektury:

– Michel Foucault, Historia seksualności

– Peter Sloterdijk, Musisz, życie swe odmienić: antropotechniki

– Richard Schusterman, Świadomośc ciała

3. POSTHUMANIZM: LUDZKO-NIE-LUDZKA PLĄTANINA CIAŁ

Przykładowe lektury:

– Monika Bakke, Bio-transfiguracje

– Donna Haraway, When Species Meet

– Rosi Braidotti, Po człowieku

4. POLITYKA CIAŁ: CZYSTOŚĆ I MIESZANIE

Przykładowe lektury:

– Gilles Deleuze i Felix Guattari, Tysiąc platau

– Diana H. Coole & Samantha Frost (eds.), New Materialisms: Ontology, Agency, and Politics

– Grégoire Chamayou, Podłe ciała

-Foto-

Anna Samuła

-Prowadzący-

Bartosz Mroczkowski – doktorant w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu, gdzie zajmuje się tematem konceptualizacji i praktyk ciała w perspektywie posthumanizmu i nowego materializmu (2013). Absolwent kierunku filozofia w IF UMK w Toruniu (2011): praca dyplomowa „Anty-psychiatria: filozofia i praktyka”. Współzałożyciel i redaktor kolektywu Machina Myśli. W ramach jego działalności pisze teksty, organizuje warsztaty, wykłady oraz współorganizuje cykl dyskusyjno-filmowy „Filozoficzne środy z Gutek Film” w Kinie Muza w Poznaniu. Razem z Krystyną Lamą Szydłowską organizował transdyscyplinarne warsztaty „Praktyka kształtowania wiedzy w ruchu”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół poststrukturalizmu i zagadnienia stawania się (Gilleus Deleuze i Felix Guattari), życia w ogóle (zoe), posthumanizmu, transhumanizmu, nowego materializmu, estetyki egzystencji, anty-psychiatrii i szeroko rozumianej cielesności oraz eksperymentów z nią związanych. Publikował w „eCzasKultury” oraz serii naukowej „Scripta” IFK UW.

 

Uwagi i pytania prosimy kierować na adres:

machinamysli@gmail.com

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *