Machina Myśli na nowy rok

machina myśli

Drodzy Czytelnicy!
Pierwszy cykl funkcjonowania Machiny wraz z nastaniem nowego roku dobiegł końca. Instalacja naszego organonu przebiegła nader pomyślnie: łożyska, sprzęgła, przekładnie i napędy zostały zamontowane, odpowiednie kable podpięte, poszczególne zębatki naoliwione, zasilanie podłączone. Chcielibyśmy dokonać tutaj krótkiego podsumowania naszej dotychczasowej działalności oraz opowiedzieć Wam nieco o planach, które powzięliśmy na rozpoczęty właśnie rok.

Oprócz serii tematycznych artykułów o charakterze wprowadzająco-popularyzatorskim („Przybliżenia”) na naszym portalu zaczęło pojawiać się coraz więcej bardziej szczegółowych, a zarazem bardziej wymagających tekstów. To przede wszystkim dzięki aktywnemu wsparciu stale poszerzającego się grona autorów. Nawiązaliśmy współpracę z Wydawnictwem Naukowym PWN oraz kwartalnikiem Kronos, których nowości wydawnicze prezentujemy regularnie w dziale „Recenzje”. Udało nam się także zorganizować otwarte seminarium o „Anty-Edypie” Deleuze’a i Guattariego, które spotkało się z dość pokaźnym zainteresowaniem i posiada obecnie kilkunastu uczestników. Jego rezultaty w postaci konspektów i protokołów o charakterze przypisów do omawianej książki być może zostaną w odpowiednim czasie opublikowane na naszym portalu. Ogólnie biorąc łoskot wydobywający się z naszej manufaktury zyskał na częstotliwości, jakości i zasięgu; trafia do coraz większej liczby odbiorców i przyciąga nowych członków. Cieszy nas to niepomiernie.

Machina jednak łaknie mocy. Chcemy więcej. Dlatego nakręcamy ją na kolejny obrót, który oprócz twórczego powrotu tego samego w postaci kolejnej porcji tekstów przyniesie także serię istotnych zmian i innowacji, bez wątpienia na lepsze.

Jesteśmy bowiem w trakcie przeprowadzki na nowy, sprawniejszy i bardziej funkcjonalny serwer. Oprócz posiadania nowej szaty graficznej nasza strona będzie znacznie bardziej przejrzysta i uporządkowana. Naszym podstawowym celem zaś jest obecnie przekształcenie Machiny Myśli w Fundację. Chcemy nawiązać współpracę z kolejnymi wydawnictwami z obszaru szeroko i nieortodoksyjnie rozumianej humanistyki – z naciskiem na filozofię współczesną. Rozszerzyć zakres naszego działania poza internet: kontynuować organizację seminariów oraz konferencji (o tematyce dotyczącej m.in. filozofii techniki oraz myśli Deleuze’a). Przede wszystkim zaś – stale poszerzać spektrum wertowanych przez naszą myślącą machinę kontekstów i problemów. Dlatego nieustannie zapraszamy do współpracy z nami – także tych, których postanowienia noworoczne obejmują publikację pierwszego filozoficznego tekstu.

Na nowy rok zatem, od całej redakcji: inspiracji, wytrwałości, pomyślności.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *