Inna Rzecz-pospolita

Inna Rzecz-pospolita

Inna Rzecz-pospolita
Seminarium filozoficzno-polityczne

Z przyjemnością informujemy, że Machina Myśli, we współpracy z gdańską świetlicą Krytyki Politycznej oraz Europejskim Centrum Solidarności, rusza z nowym seminarium. Naszym głównym celem jest tzw. close reading słynnej Rzecz-pospolitej Hardta i Negriego, a także dyskusja nad możliwym kształtem naszej własnej Rzeczpospolitej.

Chociaż polskie tłumaczenie Rzecz-pospolitej ukazało się kilka lat temu (a Hardt i Negri w tym roku opublikowali Assembly, czwarty tom swojej tetralogii), uważamy to dzieło za wciąż niezwykle aktualne i warte uważnej lektury. W czasie współorganizowanego przez nas seminarium zamierzamy skupić się przede wszystkim na pojęciu dobra wspólnego, pożądanym kształcie wspólnoty oraz rodzaju podmiotowości politycznej, która może doprowadzić do zaistnienia tej wspólnoty. Nasza lektura będzie zatem – zgodnie z podtytułem seminarium – zarazem filozoficzna (dotycząca pojęć oraz etyki, czyli formowania podmiotowości), jak i polityczna (nastawiona na namysł nad inną formą naszej wspólnoty oraz na poszukiwanie środków urzeczywistnienia tej formy).

– UCZESTNICTWO –

W związku powyższym nasze seminarium kierujemy zarówno do teoretyków, jak i do aktywistów czy osób, które po prostu angażują się w politykę. Nastawieni na wydobycie filozoficznego wymiaru Rzecz-pospolitej, zamierzamy jednocześnie zadbać – podobnie jak sami autorzy książki – o interdyscyplinarność oraz praktyczną użyteczność naszych spotkań.

Spotkania seminarium są otwarte, a uczestnictwo bezpłatne.

– CZAS I MIEJSCE –

Seminarium będzie odbywać się w cyklu miesięcznym, w czwartki w godzinach wieczornych. Wszystkie spotkania będą miały miejsce w Gdańsku, bądź to w świetlicy Krytyki Politycznej, bądź też w Europejskim Centrum Solidarności. Pierwsze, wprowadzające spotkanie odbędzie się w świetlicy Krytyki Politycznej (ul. Nowe Ogrody 35, II piętro) już 23 listopada (czwartek) o godzinie 18:00.

Informacje o kolejnych spotkaniach będą podawane w wydarzeniu na FB.

– PROWADZĄCY –

dr Barbara Brzezicka – absolwentka filologii romańskiej oraz filozofii, nauczycielka akademicka w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, członkini partii Razem, tłumaczka (m.in. Jacques Derrida, O duchu).

 

 

dr Jacek Kołtan – absolwent filozofii, politologii i teologii, pracownik Wydziału Myśli Społecznej Europejskiego Centrum Solidarności, redaktor książek (m.in. Solidarność i kryzys zaufania).

 

 

mgr Cezary Rudnicki – współzałożyciel i redaktor popularyzującego filozofię czasopisma „Machina Myśli” (https://machinamysli.org), doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

 

– HARMONOGRAM –

1. „Czytając Rzecz-pospolitą – wykład wprowadzający (23 listopada 2017 roku)
Prelekcja: Cezary Rudnicki

2. „Republika (i wielość biednych)” – lektura części I Rzecz-pospolitej (grudzień 2017)
Prowadzenie: Barbara Brzezicka

3. „Nowoczesność (oraz horyzonty alternowoczesności)” – lektura części II Rzecz-pospolitej (styczeń 2018)
Prowadzenie: Jacek Kołtan

4. „Kapitał (oraz walki o wspólne bogactwo)” – lektura części III Rzecz-pospolitej (luty 2018)
Prowadzenie: Cezary Rudnicki

5. „Powrót Imperium” – lektura części IV Rzecz-pospolitej (marzec 2018)
Prowadzenie: Barbara Brzezicka

6. „Poza kapitał?” – lektura części V Rzecz-pospolitej (kwiecień 2018)
Prowadzenie: Mikołaj Ratajczak (gościnnie)

7. „Rewolucja” – lektura części VI Rzecz-pospolitej (maj 2018)
Prowadzenie: Jacek Kołtan

Pierwsze, listopadowe spotkanie wpisuje się w cykl wydarzeń Klubu Sąsiedzkiego trójmiejskiej świetlicy Krytyki Politycznej i zostało dofinansowane ze środków Miasto Gdańsk.

 

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *