II szkoła letnia Machiny Myśli

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,
ogromne zainteresowanie naszą zeszłoroczną inicjatywą sprawiło, że na najbliższe wakacje zaplanowaliśmy dla Was kolejną szkołę letnią. Podobnie jak poprzednio, zajmiemy się przede wszystkim – choć niewyłącznie – filozofią współczesną. Po raz kolejny zapraszamy Was do pięknej, otoczonej lasami i jeziorami Iławy (woj. warmińsko-mazurskie). Jednak tym razem – poszliśmy tu za sugestią uczestników i uczestniczek pierwszej edycji – całość potrwa aż siedem dni: od 2 do 8 lipca. Oprócz intensywnego kursu teoretycznego czekają na Was długie wieczorne rozmowy, wycieczka na łono natury i sporo plażowania.

– Program –

Tematem przewodnim tegorocznej szkoły letniej będą szeroko rozumiane afekty. Za hasłem tym kryje się wielowymiarowy problem związany z reakcjami emocjonalnymi i cielesnymi; problem, który można badać nie tylko z perspektywy psychologicznej czy fizjologicznej. We współczesnej filozofii jest on analizowany w obrębie bardzo różnych tradycji, takich jak hermeneutyka, poststrukturalizm czy nowy materializm, a także podejmowany przez inne dyscypliny humanistyczne – psychoanalizę, antropologię, literaturoznawstwo. Zamiast jednak dokonywać przeglądu tych wszystkich ujęć, zamierzamy skupić się na wątkach, które uważamy za najważniejsze. Z jednej strony, cofniemy się do XVII-wiecznych fundamentów teorii afektów, zawartych w pismach Barucha Spinozy. Z drugiej, przyjrzymy się roli afektów w polityce oraz w literaturze i współczesnej popkulturze. Poza tym, podobnie jak w zeszłym roku, poruszymy nieco tematów ogólnofilozoficznych i nie omieszkamy zrobić kilku wycieczek w odmęty historii. W sumie planujemy dla Was co najmniej 16 spotkań (każde po 1,5h) mających formę wykładów, seminariów oraz warsztatów.

szkoła letnia machiny myśli

Ponieważ w zeszłym roku niektóre uczestniczki i niektórzy uczestnicy wyrazili chęć jeszcze bardziej aktywnego udziału w zajęciach, pragniemy przeznaczyć nieco czasu na Wasze referaty. Szczegóły ustalimy z Wami mailowo. Prosimy jednak, aby osoby, które chcą podjąć się tego rodzaju aktywności, odnotowały to w liście motywacyjnym.

Niezwykle ważnym elementem naszych szkół letnich są integracyjne wieczory na plaży lub przy ognisku. To wspaniały czas, w którym możemy nie tylko odetchnąć po zajęciach, ale przede wszystkim – lepiej się poznać. Ponadto jeden dzień spędzimy w lesie, plażując nad przepięknym jeziorkiem, z dala od tłumu turystów. Jeśli wystarczy czasu, zabierzemy chętnych na spływ kajakowy po najdłuższym w Polsce jeziorze – Jezioraku.

Szczegółowy harmonogram TUTAJ.

– Zapisy –

Liczba miejsc: 25.

Ograniczenie wiekowe: pełnoletniość.

Koszt udziału: 555 zł.

Cena obejmuje: 7 dni pobytu i całodziennego wyżywienia + wynajem sali konferencyjnej + ubezpieczenie + program.

Zakwaterowanie: Ośrodek Wypoczynkowy „Leśna”. (Zameldowanie 2 lipca, wymeldowanie 9 lipca).

Metoda rekrutacji: list motywacyjny (prosimy Was o dołączenie do zgłoszenia krótkiego listu motywacyjnego zawierającego informacje o Waszym wykształceniu, stopniu zaawansowania w filozofii, zainteresowaniach naukowych oraz o tym, dlaczego postanowiliście/postanowiłyście wziąć udział w szkole letniej; zaznaczcie również, czy chcielibyście/chciałybyście wygłosić w czasie jej trwania krótki referat). Od uczestników i uczestniczek będziemy wymagali również zapoznania się, przed przyjazdem, z niewielką liczbą tekstów.

Zastrzegamy sobie możliwość wyboru uczestników/uczestniczek na podstawie treści listów motywacyjnych.

Zapisy przyjmujemy do 7 maja lub do momentu wyczerpania się miejsc.

Ostateczna rezerwacja będzie wymagała wpłaty kaucji w wysokości 300 zł.

Swoje zgłoszenia przesyłajcie na adres: machinamysli@gmail.com

I nie zapomnijcie zabrać strojów kąpielowych!

– Partnerzy –

 

– FAQ –

1. Jaka będzie ostateczna cena szkoły letniej?
Na chwilę obecną cena szkoły letniej wynosi 775 zł od osoby. Uwzględnia ona wsparcie finansowe, które dotąd otrzymaliśmy – zarówno te od naszych sponsorów, jak i te w postaci darowizn od osób prywatnych. Rozumiemy, że dla wielu z Was wciąż jest to poważny wydatek, dlatego staramy się o kolejne dofinansowania, dzięki którym będziemy mogli obniżyć tę kwotę jeszcze bardziej. Złożyliśmy już wnioski i czekamy na odpowiedzi naszych potencjalnych sponsorów. O wszelkich zmianach będziemy informować na naszym fanpage’u.
Dzięki wsparciu Instytutu Filozofii UW, Europejskiego Centrum Solidarności oraz prywatnych darczyńców udało się nam zbić cenę udziału w szkole letniej z początkowych 900 zł do 555 zł od osoby. Jest to ostateczna cena udziału w szkole letniej.

2. Dlaczego znowu „Leśna”?
Pamiętamy o zastrzeżeniach, jakie część uczestników i uczestniczek ostatniej szkoły letniej miała wobec ośrodka wypoczynkowego „Leśna” – wiązały się one głównie z kuchnią (zob. następne pytanie) oraz weekendową imprezą disco polo. Jest to jednak jedno z najtańszych miejsc w Iławie (konkurują z nim wyłącznie szkolne internaty), do tego położone blisko sali seminaryjnej, w której odbędą się zajęcia. Wybór któregoś z iławskich pensjonatów lub hoteli podniósłby cenę o co najmniej 300 zł od osoby.

3. Czy znowu będzie problem z wegetariańskimi i wegańskimi posiłkami?
Biorąc pod uwagę zeszłoroczne doświadczenia, przed szkołą letnią przedyskutujemy planowany jadłospis z personelem „Leśnej”, w szczególności zwracając uwagę na kwestię zróżnicowanych i pełnowartościowych posiłków bezmięsnych.

4. Czy jeśli uczestniczyłem/uczestniczyłam w zeszłorocznej szkole letniej, muszę ponownie przesłać list motywacyjny?
Nie. Potrzebujemy jednak informacji, czy jesteś zainteresowany/zainteresowana przygotowaniem i wygłoszeniem krótkiego referatu. Osoby, które zgłosiły się w zeszłym roku, a nie zostały przyjęte z powodu limitu miejsc, prosimy o ponowne przesłanie listu motywacyjnego (może być ten sam).

– Prowadzący –

Anna Bielakdoktorantka na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się literaturą epoki modernizmu (w szczególności francuską i  austriacką), współczesną literaturą francuską oraz teorią literacką. Głównym przedmiotem jej badań jest szaleństwo w prozie Alberta Cohena. W wolnym czasie konsumentka kultury masowej.

 

 

szkoła letnia machiny myśliJakub Dadlez doktorant w Zakładzie Historii Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się filozofią współczesną, zwłaszcza dekonstrukcją, poststrukturalizmem i hermeneutyką, oraz myślą wczesnonowożytną. W rozprawie doktorskiej zajmie się możliwością antydogmatyzmu w XVI wieku, w szczególności na przykładzie Michela de Montaigne, oraz współczesną recepcją nowożytności.

 

szkoła letnia machiny myśliMagdalena Gawin – adiunktka w Zakładzie Filozofii Polityki Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzowała się z zakresu filozofii polityki, podejmując problem praw człowieka we współczesnych debatach politycznych. Uczy w 17 LOS i MOS „SOS” (do niedawna również w SCEK) oraz współorganizuje Olimpiadę Filozoficzną. Interesuje się problemem biopolityki i demokracji oraz sztuką, w tym głównie muzyką eksperymentalną i freejazzem.

 

Jędrzej Malińskidoktorant w Zakładzie Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Do jego zainteresowań badawczych należy nieanalityczna filozofia techniki, posthumanizm, filozofia społeczna oraz ontologia. W rozprawie doktorskiej ma zamiar podjąć temat możliwych odpowiedzi współczesnej filozofii na postawione przez Hedieggera „Pytanie o technikę”.

 

Mikołaj Ratajczakadiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, członek redakcji czasopisma „Praktyka Teoretyczna”. Autor publikacji w polskich i zagranicznych wydawnictwach naukowych, a także esejów i komentarzy w m.in. „Przeglądzie Politycznym”, „Dzienniku Opinii”, „Dzienniku Gazeta Prawna”, „Znaku”, „Bez dogmatu”. Pracuje obecnie nad monografią poświęconą współczesnej włoskiej filozofii politycznej.

 

szkoła letnia machiny myśliCezary Rudnickipracownik Wydziału Myśli Społecznej Europejskiego Centrum Solidarności oraz doktorant w Zakładzie Historii Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Warszawskiego. Do jego zainteresowań badawczych należą ontologia, etyka i filozofia społeczna. Najczęściej sięga po teksty Abramowskiego, Deleuze’a (przede wszystkim te pisane wspólnie z Guattarim), Foucaulta, Heideggera oraz Nietzschego. Przygotowuje inspirowaną pracami Foucaulta rozprawę doktorską poświęconą różnicy pomiędzy antyczną etyką pogańską i chrześcijańską.

 

szkoła letnia machiny myśliJan Swianiewicz – badacz niezależny, związany z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2013 roku obronił doktorat. Autor książki Możliwość makrohistorii: Braudel, Wallerstein, Deleuze i artykułów publikowanych m.in. w „Przeglądzie Filozoficznym”, „Historyce” i „Klio”. Specjalizuje się w filozofii historii, teorii kapitalizmu i współczesnej filozofii kontynentalnej. Zaangażowany w organizację Olimpiady Filozoficznej i matury z filozofii.

 

szkoła letnia machiny myśliTomasz Wiśniewski doktorant w Zakładzie Metodologii Historii i Historii Historiografii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Interesuje się m.in. teorią historii, filozofią polityczną, posthumanizmem oraz postsekularyzmem. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą historii postsekularnej i relacji pomiędzy nauką, polityką i religią.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *